Derin bir nefes aldım, sabahın çiğ damlası tadını, denizin tuzunu, kokusunu içime çektim, doğan güneşin ufku kızıla boyamasını izledim ve yaşamak ne güzel şey dedim içimden.

9 Haziran 2012 Cumartesi

TÜL MASALI :))

Sabah bayat ekmekleri değerlendirmekle başlayan tasarruf günüm öğlen pencereme uymayan tülü iyileştirmekle devam etti.
Bu tül çok eski, diyebilirimki rahat 15 yıllık geçmişi vardır ama o kadar sağlamki bende dayanamadım, anneciğimin kullanmadığı eski tülü aldım hevesle pencereme astım. Ama astıktan sonra bir kaç olumsuzluk gözüme çarptı ilk olarak tül gereğinden uzun geldi, ben petek üstüne dökülen tülleri hiç sevmiyorum. İkincisi pencereden geniş olduğu için fazla büzgülü yapısı odayı karanlık gösteriyordu. Son olarakta şerit kısmı yıkamayla bile açılmayan bir gri renk almıştı.

Bende metreyle tülün genişliğini ölçtüm 7 metre çıktı. Tuhafiyeden tül için 7 metrelik yeni şerit (ekstrafor) aldım. Tülü ne kadar kısaltacağıma karar verdikten sonra sökmeden ekstraforu kısaltacağım boy kadar aşağıdan tüle iğneledim. 

İğneleme işlemi bitince şeritin yaklaşık 5 cm üzerinden makasla keserek tülü indirdim. 

Ekstarforu, içerisindeki iplere dikiş gelmemesine dikkat ederek, her iki tarafından tüle diktim.
Dikiş sırasında şeritin üstünde bıraktığım 5cm'lik fazla tülü kıvırarak şeritin (ekstraforun) arkasında kalacak şekilde gizledim. Böylece şeritin dikildiği yüzey daha sağlam oldu.  


Ekstarforun dikildikten sonraki ilk hali bu şekildeydi.

Ektraforun içerisinde iki sıra ip gizli. Bu ipler çekilerek tüle pile veriliyor. Önce ekstarforun bir tarafındaki ipi sabitledim, sonra diğer taraftaki ipin uçlarını şeritin içerisinden çıkarıp çekmeye başladım.

İstediğimiz pile sıklığını elde edinceye kadar ipleri çektim. Bu sıklık ayarı size bağlı ister seyrek ister sık pile verebilirsiniz. Benimki böyle oldu.
Pile ayarı bitince ipi çektiğim ucuda dikişle sabitledim. Ekstraforun üzerinde boncuklar için bırakılan gözlere boncukları taktım.

Arkadaki güneşlik kısalan tül nedeniyle uzun kaldığı için onuda indirip eteğinden biraz kısalttım :)

Penceremin son hali bu şekilde oldu. 
Mutlaka dikiş hatalarım vardır ama bence anne hatırasına sahip çıkmak ve hazırcılık yapmadan birşey üretmek çok daha önemli.
Ne dersiniz güzel olmuş mu? 

5 yorum:

 1. Daha ne olsun :)
  Hanımlık bu işte, yenileme-değerlendirme... hem de en güzelinden, ellerine sağlık, emeğine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yine cesaret veren mutlu hissetiren bir yorum teşekkür ederim. sevgiler...

   Sil
 2. "hatıralara sahip çıkmak ve hazırcılık yapmamak" en önemlisi bu benim için. kutluyorum seni yürekten. eline sağlık, gayet güzel olmuş:) güzel günlerde kullan
  sevgiler

  YanıtlaSil
 3. Teşekkür ederim asortik. Bazen "ya ne uğraşıyorsun bunlarla" gibi olumsuz sözler duysamda dostlardan gelen güzel yorumlar güneş açtırıyor içimde. sevgiler....

  YanıtlaSil
 4. güzel bir iş olmuş hataları boşvermeyin onlarda sizin eseriniz TEK olduğunu gösterir..

  YanıtlaSil