Derin bir nefes aldım, sabahın çiğ damlası tadını, denizin tuzunu, kokusunu içime çektim, doğan güneşin ufku kızıla boyamasını izledim ve yaşamak ne güzel şey dedim içimden.

6 Mart 2013 Çarşamba

GÜZEL BİR SABAHTAN MERHABA....

 
BU SABAH GÜNEŞLİ AMA YİNEDE SOĞUK BİR HAVA VARDI. YAZ GİBİ OLMASADA YAĞMUR KAR İKİLİSİNE ON BASAR MI? BASAAAAAR.
 
BUGÜN DUKAN DİYETİNDE 5 GÜNLÜK ATAK EVRESİNİ BİTİRDİM VE SEYİRE GEÇTİM.
SABAH TARTIDA BİR KİLOYA DAHA ELVADA DEMEYİ HAYAL ETMİŞTİM AMA OLMADI YANİ 5 GÜNÜN BİLANÇOSU SADECE 3 KİLO VE KALDI 8.....:(
UMUTSUZLUK YOK DUKANA DEVAM.
 
DUKAN DİYETİNİN ESASI PROTEİN AĞIRLIKLI BESLENMEK. YAĞ ÇOK ÇOK AZ, KARBONHİDRAT HEMEN HİÇ YOK, GÜÇLENDİRMEYE KADAR ŞEKER YOK Kİ GÜÇLENDİRMEDEKİ ŞEKER SADECE MEYVEDEN.
 
TAMAM ET TAVUK BALIK YAĞSIZ OLMAK KAYDIYLA SINIRSIZ AMA GEL BUNU BEBEKLİĞİNDEN BERİ KARBONHİDRATSIZ KALMAMIŞ BÜNYEYE ANLAT.
YANİ BEN Kİ GECE ON İKİDE MİDEM KAZINDI DİYE EKMEK ARASI PEYNİR DOMATES YAPARKEN ŞİMDİ BİR DİLİM YEMİYORUM.
 
PEKİ NASIL OLUYOR DERSENİZ DUKANDA YULAF KEPEĞİ DİYE BİR ÜRÜN VAR. BU ÜRÜN ÇOK AZ KARBONHİDRAT VE BOL BOL PROTEİN İÇERİKLİ BİR TÜR UN. DETAYDA İSE YULAF TANESİNİN DIŞINI SARAN KABUK KISMI.
AZ KARBONHİDRAT İÇERMESİNİN YANINDA SUYLA ŞİŞEREK TOKLUK HİSSİ VERME VE YANINDA YENEN GIDALARIN DIŞINI SARARAK BAĞIRSAKLARDA EMİLMESİNİ AZALTMA GİBİ İŞLEVLERİDE VAR. ÖZETLE TAM BİR DİYET ÜRÜN.
 
ATAK EVRESİ GÜNDE 1,5 YEMEK KAŞIĞI SEYİRDE İSE 2 YEMEK KAŞIĞI HAKKI VAR. BU ÜRÜNLE İSTEDİĞİNİZ ŞEKİLDE GÖZLEME, EKMEK VB.ÜRÜNLER İLE DİĞER GIDALARLA KARIŞTIRIP FARKLI DENEMELER YAPABİLİRSİNİZ.
 
BEN İLK DENEMELERİMDE HEP YULAF KEPEĞİNİ YUMURTA YOĞURT SÜT ÜÇLÜSÜ İLE KARIŞTIRIP YAĞSIZ TEFLON TAVADA GÖZLEME GİBİ BİŞEYLER YAPMAK İÇİN KULLANDIM ANCAK İTİRAF EDEYİM YENECEK GİBİ LEZZETLİ BİR FORMÜL YAKALAYAMADIM.
 
SON OLARAK İNTERNETTE YAPTIĞIM DUKAN SÖRFELERİNDE FIRINDA DUKAN EKMEK TARİFİ GÖRÜNCE HEMEN YAPMAYA KARAR VERDİM. GERÇEKTEN TUTTU. TARİF ÖZGE'DEN (http://www.ozge.net/dukan-ekmegi-yenilendi/)
MALZEMELER:
  • 9 YEMEK KAŞ.YULAF KEPEĞİ
  • 2 YUMURTA
  • 2 YK YAĞSIZ YOĞURT
  • 5 YK YAĞSIZ SÜT
  • 1 TATLI KAŞIĞI KABARTMA TOZU
  • 1 TK KURU MAYA (BEN MAHLEP VE SUSAM AROMALI KULLANDIM)
  • 1 TUTAM TUZ
  • 1 ÇAY KAŞIĞI TATLANDIRICI (BEN KULLANMADIM)
TÜM MALZEMELERİ GÜZELCE KARIŞTIRIP 1 DAMLA YAĞ DÖKÜP PEÇETEYLE SİLDİĞİNİZ EN KÜÇÜK BOY BORCAMA YAYIYORSUNUZ. 180 DERECE FIRINDA ORTALAMA 15-20 DAKİKADA KIZARIYOR. BEN PİŞTİKTEN SONRA FIRINI KAPATIP BİR SÜRE İÇİNDE BIRAKTIM. ATAKTA 1,5 YEMEK KAŞIĞI HAK OLDUĞUNA GÖRE EKMEĞİ 6'YA BÖLÜP HER GÜN BİR PARÇA YİYORSUNUZ:))
 
EVET O BİR PARÇA ASLA GÖZE HİTAP ETMİYOR AMA İNANIN BOL ÇAYLI BİR KAHVALTIDA BEN 3'DE BİRİNİ ANCA BİTİRİYORUM. DEDİĞİM GİBİ ŞİŞİYOR DOYGUNLUK HİSSİ VERİYOR.
 
DUKANA BAŞLADIĞIMDAN BERİ MARKETTE BÜTÜN ÜRÜNLERİN ETİKET KISIMLARINI OKUR OLDUM. YAĞ ORANIN NEDİR KARBONHİDRAT VARMI PROTEİNİ NE KADAR? .......
 
VE İŞİN ÜZÜCÜ TARAFI DİYET DİYE SATILAN ÜRÜNLERİN BİLE YAĞ ORANLARININ ÇOK FAZLA OLDUĞUNU FARK ETTİM. DUKAN DİYETTE %2 YE KADAR YAĞLI SÜT ÜRÜNLERİ SINIRSIZ ANCAK PİYASADA BU KADAR DÜŞÜK YAĞ ORANI OLAN ÜRÜN HEMEN HİÇ YOK. BİR TEK SÜTLERDE SEK %0 YADA PINAR %0,1 YAĞLI SÜT GİBİ ÜRÜNLER VAR.
PEYNİRLER HELE ÇOK İLGİNÇ NORMAL BİR BEYAZ PEYNİR %25 CİVARI YAĞ İÇERİRKEN DİYET OLUP %14 YAĞ İÇEREN ÜRÜN GÖRDÜM. İNSAN BUNUN NERESİ DİYET DİYOR Kİ BELKİ ÇOĞUMUZ BENDE DAHİL ÇOK OKUMADAN AMBALAJDA DİYET YAZAN ÜRÜNLERİ ALABİLİYORUZ.
HENÜZ PEYNİRİN %2 YAĞLISINI BULAMADIM. DİYET DEĞİL AMA BİR KAÇ MARKANIN NORMAL LORLARININ %4 YAĞLI OLANLARINI ALDIM. TABİ YAĞI YİNE YÜKSEK OLDUĞUNDAN ÖYLE SINIRSIZDA YEMİYORUM.
 
YOĞURDU İSE EVDE YAPMA ŞANSIM VAR DİYEREK DİYETİN BAŞINDAN BERİ %0,1 YAĞLI SÜTTEN EVDE MAYALIYORUM. HER AKŞAM BİR LİTRE SÜTTEN YOĞURT MAYALAYIP SABAH KAVANOZA KOYUP İŞ YERİNE GETİRİYORUM Kİ AKŞAM ÜZERİ DÖRT GİBİ KURTARICI OLUYOR.
 
BU DİYETİ YAPMAMIN, KİLO VERME DIŞINDA  EN ÖNEMLİ NEDENİ SÜT ÜRÜNLERİNİN ÇOK TÜKETİLMESİ OLAYI. GÜNLÜK HAYATTA HEMEN HİÇ SÜT YOĞURT YEMEDİĞİM HALDE DUKANLA HER GÜN TÜKETİR OLDUM VE BU DURUMDAN ÇOK ÇOK MEMNUNUM.
 
ATAKTAKİNDEN FARKLI OLARAK SEYİRDE PROTEİN + SEBZE GÜNLERİ VAR VE BUGÜN 5 GÜNDEN SONRA İLK KEZ SABAH DOMATES BİBER YEDİM.
ÖĞLEN SALATA VE LEVREK YEMEYİ DÜŞÜNÜYORUM.
AKŞAMDA ARTIK EVDE DUKANLIK NE BULURSAM ONU YİYECEĞİM :))
 
BUGÜNLÜK BUKADAR CANLAR.
ÖPÜLDÜNÜZ.....