Derin bir nefes aldım, sabahın çiğ damlası tadını, denizin tuzunu, kokusunu içime çektim, doğan güneşin ufku kızıla boyamasını izledim ve yaşamak ne güzel şey dedim içimden.

1 Ocak 2016 Cuma

❤2015'İN SON SABAHI❤
Benim için dolu dolu geçen bir yıl oldu 2015. Sanki bir yıl içinde 2-3 yıl yaşamış gibi hissettim diyebilirim. Önümüzde hayatımıza yeni tatlar katacak kocaman bir yıl var. Yeni yılı güzel geçirmek huzur ve mutluluklar yaşamak elimizde buna inanıyorum. 
Herkese gönlündeki gibi bir yıl diliyorum.❤

EVDE ÇITIR SİMİT
2015'in son sabahına özel bir kahvaltı için evde simit yapmaya karar verdim. Simiti çok severim ancak çoğu zaman aradığım lezzette simit bulamıyorum. Özellikle dışı kıtır ve içinde az ekmek olan simit sevenlerdenseniz bu tarifi tavsiye ederim. 
Hamur için birer su bardagi süt ve suyu ılıtıyoruz. Geniş bir kapta 4 su bardağı un 1 yemek kaşığı kuru maya 1 çay kaşığı mahlep 1 çay bardağı zeytinyağını birleştirip üzerine ılık sıvıları ekleyerek yoguruyoruz. Ben hamuru gece yoğurdum ve sabaha kadar mayalanmaya  bıraktım. Hamurum sabah 3 kat büyümüştü. Bir avuç un tezgaha serpip biraz daha yoğurdum. 6 esit parcaya bölüp halka şekli verdim. Yarım su bardağı pekmezi bir çay bardağı su ile açıp halkaları içine aldım. Her tarafı pekmez olunca susam dolu tabağa alıp susama buladım.  Püf noktası vereyim hazır susamlar beyaz oluyor ve simit pişsede beyaz kalıyor o nedenle önce susamı teflon tavada rengi dönene kadar kavurdum ve o şekilde kullandım. 170 derecede 15-20 dakikada pişiyor simitler. Tepsiyi tam ortaya koyarsanız hem alttan hem üstten pişecektir. 
AFİYET OLSUN ❤ 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder